نمونه دادخواست سند رسمی انتقال

نمونه دادخواست ابطال سند رسمی انتقال (1401) کلیک کنید

جدول عنوان ها

نمونه دادخواست ابطال سند رسمی انتقال در پایان این مقاله قرار داشته و قابلیت دانلود دارد.

در دعاوی مربوط به ابطال سند، خواهان دعوا کسی است که مدعی است، سند موجود بی اعتبار است و خوانده کسی است طرف دیگر معامله باشد. اگر خواهان دعوا کسی باشد که جزء طرفین معامله محسوب نشود، دو طرف سند رسمی انتقال را به عنوان خواندگان دعوا می شناسیم.

بیشتر بخوانید: ابطال شرط سود

سند رسمی انتقال می تواند به دلایل گوناگون از درجه اعتبار ساقط شود. خواهان می تواند به دلایل مختلفی همچون موارد زیر:

 • عدم تحقق یافتن شرایط صحت قرارداد
 • فسخ معامله
 • عدم اهلیت و تعهد یکی از طرفین
 • بی اعتباری معامله
 • جعلی بودن سند انتقال

و سایر دلایل موجه، اقدام به طرح دعوا علیه طرف دیگر کند.

دفتر مرکزی

تهران خیابان پاتریس لومومبا پلاک 168

نمونه دادخواست ابطال سند رسمی انتقال: اجرائیه ابطال سند انتقال مالکیت رسمی چگونه است؟

نمونه دادخواست سند رسمی انتقال

نکته حائز اهمیت آن است که در صورت وجود انتقالات دیگر پس از ثبت سند مورد ادعا، دادخواست ابطال اسناد انتقال مالکیت، می بایست از طرف تمامی طرفین بعدی مطرح شده و درخواست ابطال تمامی اسناد ارائه شود.

لازم به ذکر است دعاوی ابطال سند رسمی انتقال مالکیت، در دادگاه های صالحی که ملک در آن حوزه واقع شده باشد برگزار می گردند. همچنین ضرورتی وجود ندارد که اداره ثبت اسناد و املاک یا دفتر اسناد رسمی به عنوان خوانده در دادخواست قید شوند.

بیشتر بخوانید: 0 تا 100 ابطال سند رسمی به دلیل صوری بودن معامله

پس از آن که رای مبنی بر ابطال سند رسمی انتقال ملک و قطعیت آن صادر شد، دادگاه به درخواست شخص ذی نفع، گواهی قطعیت رای را صادر می کند. پس از این کار، گواهی از دادگاه به اداره ثبت اسناد و املاک منتقل شده و با تقاضای شخص ذی نفع، رئیس اداره ثبت پس از بررسی موضوع، گواهی را به دفتر املاک ارجاع می دهد.

دفتر مرکزی

تهران خیابان پاتریس لومومبا پلاک 168

متصدی دفتر املاک پس از بررسی مدارک و اطمینان از صحت آن ها، مراتب ابطال سند انتقال مالکیت اولیه را در قسمت ملاحظات دفتر املاک مربوطه توضیح داده و در پیش نویس سند مالکیت جدید، ضمن قید مشخصات مالک جدید، جریان پرونده ثبتی و نحوه ابطال سند مالکیت اولیه به صورت کامل شرح داده می شود. همچنین اداره ثبت بخش نامه ای را خطالب به دفاتر اسناد رسمی ارسال می کند که در آن بخش نامه بطلان سند مالکیت اولیه قید شده تا از انجام معامله با آن جلوگیری شود.

نمونه دادخواست ابطال سند رسمی انتقال: حقایق و نکات مهم پیرامون دعوای ابطال سند رسمی انتقال ملک

طرح کردن دعوای ابطال سند انتقال اولیه بدون آن که اسناد بعدی ابطال شده و ایادی بعدی طرف قرار نگیرند، وجاهت قانونی نخواهد داشت.

اگر دعوای بطلان سند انتقال به علت بی اعتباری معامله طرح شود، خواهان می بایست در ستون خواسته، تایید بطلان، انفساخ معامله یا فسخ را از دادگاه درخواست کند.

روند ابطال سند رسمی ابطال انتقال به این شیوه است که ابتدا نسبت به مالکیت ملک از اداره ثبت استعلام دریافت می شود. به این علت که نمی توان صرف بیانات و اظهارات طرفین احکام را صادر کرد. چون احتمال وجود مغایرت با ثبت رسمی وجود دارد.

دفتر مرکزی

تهران خیابان پاتریس لومومبا پلاک 168

نکته بسیار مهم در تنظیم دادخواست ابطال سند رسمی انتقال آن است که به هنگام تنظیم آن باید نهایت دقت به کار برده شود تا شماره سند به صورت دقیق نوشته شود. در صورت اشتباه در نوشتن شماره سند، دعوا رد خواهد شد.

شما می توانید دعوای ابطال سند رسمی انتقال را به شیوه های گوناگون طرح کنید.

دلایل زیادی برای باطل کردن سند رسمی انتقال وجود دارد و همین موضوع باعث شده که در موجبات بطلان انتقال سند رسمی تعدد زیادی وجود داشته باشد که در این بخش قصد داریم به مهم ترین آن ها بپردازیم.

 1. عدم تحقق شرایط صحت قرارداد
 2. فسخ یا انفساخ معامله
 3. ابطال عملیات اجرایی
 4. ابطال رای هیات موضوع ماده 147 قانون ثبت
 5. عدم اهلیت و تعهد یکی از طرفین
 6. مجعول بودن سند انتقال

جزء مهم ترین عواملی هستند که با محرز شدن هر یک از آن ها، خواهان می تواند علیه خوانده طرح دعوا کند.

دفتر مرکزی

تهران خیابان پاتریس لومومبا پلاک 168

برچسب ها
مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *