قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز

قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز + تفاوتها 1401

جدول عنوان ها

قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز تصویب شد. مسئله قاچاق یکی از مهم ترین چالش هایی است که کشور ما با آن دست و پنجه نرم می کند و به دلیل مشکلات عدیده و خلاءهای موجود، قاچاق کالا و ارز به وفور انجام می گیرد. به همین دلیل ایجاد قوانین سفت و سخت و اصلاح قوانین قبلی جزء مواردی است که قوای سه گانه در دستور کار خود قرار داده اند.

قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای اولین بار در سال 1392 تصویب شده و در پایان همان سال اجرایی گردید. با این حال دارای نواقصی بود که با کسب تجربه و اصلاحیات صورت گرفته در طی سال های بعدی، قوانین مستحکم تری جهت جلوگیری و مبارزه با انواع قاچاق وضع گردید.

در تازه ترین اقدام، قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز اصلاح گردید و قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز از مورخ 10 اردیبهشت 1401 لازم الاجرا شد. به همین علت قصد داریم در این مقاله به تفاوت های قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز و قوانین قاچاق کالا و ارز قدیمی تر بپردازیم.

دفتر مرکزی

تهران خیابان پاتریس لومومبا پلاک 168

اطلاعات بیشتر در مورد قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز

قانون قاچاق کالا و ارز برای اولین بار در سال 1392 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در اسفند ماه 1392 به اجرا گذاشته شد. این قانون مجموعه ای قوانین و ضوابط را پیش بینی کرده بود. اما مشکلی که در این قانون وجود داشت، خام بودن آن به جهت بی تجربگی دستگاه های مربوطه و دیگر مشکلات موجود همچون اختلاف نظرها بود.

سال های بعد با افزایش قاچاق، گسترش قاچاق به صورت سنتی و در فضای مجازی، افزایش لجام گسیخته نرخ ارز، چند قیمتی شدن ارز و دیگر مشکلات ایجاد شده، نیاز به تغییرات و قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز بیشتر دیده می شد.

بیشتر بخوانید: ابطال شرط سود

به همین علت این قانون چندین بار مورد اصلاح قرار گرفت و در اصلاحیات صورت گرفته، مواد جدید به قانون افزوده شده و ضمن اصلاح مواد قبلی، تبصره های بیشتری به آن ها الحاق گردید. در تازه ترین اقدام برای جلوگیری و مبارزه با قاچاق، قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مورخ 10/11/1400 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و در تاریخ 07/12/1400 توسط شورای نگهبان تایید شد.

قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز در نهایت با دریافت تائیدیه نهایی از شورای نگهبان به تاریخ 23/01/1401، توسط رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی ابلاغ و اجرای آن از 10 اردیبهشت 1401 لازم الاجرا گردید. در تاریخ 25 فروردین 1401 بود که این قانون در روزنامه رسمی کشور به چاپ رسید.

در قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز چه چیزی تغییر یافته است؟

قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز

مطابق گفته های معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قوانین جدید گسترده ای به قانون قاچاق کالا و ارز مصوب 1392 الحاق شده است. در قانون اصلاح قاچاق سعی شده که خلأها و نقص های قبلی برطرف شود.

بیشتر بخوانید: 0 تا 100 ابطال سند رسمی به دلیل صوری بودن معامله

در سال های گذشته در زمینه پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تجربیات بسیاری به دست آمد و دستگاه های مرتبط، بیش از پیش متوجه اشتباهات، مشکلات، نواقص و خلأهای قانون مبارزه با قاچاق شدند و با به کار بردن آن ها در قانون اصلاح مبارزه با قاچاق، سعی بر آن شده که این نواقص، خلأها و مشکلات مرتفع گردند.

دفتر مرکزی

تهران خیابان پاتریس لومومبا پلاک 168

قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز را می توان دستاورد ناشی از سال های اجرای قانون قبلی دانست که با بررسی های تخصصی و حضور کارشناسان متخصص سازمان های مربوطه در قوای سه گانه تهیه و تدوین گشته و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در قانون اصلاح قاچاق، مواد قبلی اصلاح شده و چندین تبصره به آن ها الحاق شده است.

قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز چه دستاوردهایی دارد؟

در قانون اصلاح قاچاق چندین دستاورد مهم دیده می شود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. برای واگذاری کارت بازرگانی و هر گونه سوءاستفاده از آن مجازات تعیین شده و کارت یکبار مصرف حذف شده است.
  2. مطابق قانون اصلاح، عرضه قاچاق در فضای مجازی جرم انگاری شده است.
  3. ارائه خدمات ضمانت، خدمات مالی و خدمات بیمه به کالای قاچاق تخلف محسوب شده و متخلفین مجرم شناخته خواهند شد.

قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز + تفاوت با قوانین قبلی قاچاق کالا و ارز

قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز

  • اضافه شدن برخی از دستگاه ها به جمع سایر دستگاه های عضو ستاد: در قانون اصلاح قاچاق، برخی سازمان ها و دستگاه های مرتبط با این موضوع، به جمع دستگاه های عضو قبلی است.
  • ضمانت اجرای مصوبات: این ستاد قادر است که مصوباتی را در جهت پیشگیری و مبارزه با قاچاق تصویب کند و ضمانت های اجرایی جهت اجرای مصوبات ستاد در قانون اصلاح ایجاد شده است.
  • رفع خلأها و اشکالات تعیین مصادیق قاچاق و امور گمرکی: ابهامات مربوطه رفع شده و در اصلاحیه جدید تشخیص و حد تشخیص مرتفع گردیده است. انجام این کار کمک زیادی به مبارزه قاچاق کالا و ارز کرده است. به این علت که پیش از تصویب قانون اصلاح، در مورد اظهار کالا بلاتکلیفی وجود داشت و مصادیق اسناد مورد سوءاستفاده روشن نبود. تکلیف این مشکلات در قانون جدید مشخص شده است.
  • بر اساس قانون ساماندهی مرزی، کالاهای ملوانی که از طریق تعاونی های مرزنشینی یا مسافری از استان ها وارد کشور می شد جرم محسوب می شود و در قانون جدید مقرر شده که سیاست یکسانی وجود داشته باشد و با هر گونه جمع شدن انواع کالاهای معافیت دار مسافری و مرزی برخورد شود.
  • در قانون اصلاح، یک معیار شفاف و دارای کمیت تعریف شده است. یک اختلاف تعیین شده که این اختلاف 15 درصد است. به این معنا که اگر تا 15 درصد نسبت به تعداد، وزن و حجم در کالای هم نام و همنوع داشته باشد، مشمول جریمه قانون گمرکی است. اما در صورت بالاتر رفتن از درصد تعیین شده، این کار قاچاق تعریف شده و با فرد خاطی برخورد می شود.
  • تا قبل از اصلاح قانون قاچاق یک ابهام وجود داشت. سوالی که مطرح می شد این بود که آیا نگهداری و فروش کالای قاچاق جرم محسوب می شود یا خیر؟ این موضوع کلیه مغازه داران و کاسبانی را در بر می گیرد که کالاها و اجناس قاچاق را نگهداری کرده و به فروش می رسانند. در قانون اصلاحی، ضوابط و مقرراتی بدین منظور تدوین گشته و هر گونه تخطی از آن جرم محسوب می شود.

قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز: نتیجه گیری و پایان

در این مقاله به بررسی قانون اصلاح قاچاق کالا و ارز پرداختیم و ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون قانون اولیه مبارزه با قاچاق و اطلاعات تکمیلی درباره قانون اصلاح مبارزه با قاچاق که از اردیبهشت ماه سال جاری به اجرا گذاشته شد، به بررسی تفاوت های قانون قدیم و جدید پرداخته شد و نکات مثبتی که در اصلاحیه جدید قانون صورت گرفته تشریح شد.

اگر به مقالات مرتبط با قرارداد و اسناد علاقمندید، می توانید مقالات بیشتری را در دسته بندی دعاوی قراردادها مطالعه کنید.

برچسب ها
مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *